Pomniki w Raciborzu

Autorem Strony jest Adrian Dombek

Informacje ogólne

Jest to strona przedstawiająca pomniki raciborza oraz ich znaczenie bądź historię. Zdjęcia pomników zostały wykonane przez autora strony.

Galeria

Papież
Pomnik Jana Pawła II
Matka Polka
Pomnik Matki Polki
Arka Bożek
Pomnik Arki Bożka
Armia Czerwona
Pomnik Żołnierzy Armii Czerwonej
Arcybiskup
Pomnik Arcybiskupa Jozefa Feliksa Gawlina
Josef
Pomnik Josefa Freiherra v. Eichendorffa

Opisy

Pomnik Jana Pawła II - Kiedy rada miasta 27 września 2000 roku podejmowała uchwałę w sprawie zmiany nazwy ulicy z Magdaleny na Jana Pawła II, niektórzy chcieli od razu wybudować tam Jego pomnik. Ostatecznie decyzję tą podjęto po śmierci Ojca Świętego. Podczas nabożeństwa żałobnego 3 kwietnia 2005 roku na Placu Długosza, ogłoszono inicjatywę Klubu Inteligencji Katolickiej o postawieniu pomnika przy ul. Jana Pawła II, przed sanktuarium Matki Bożej Raciborskiej. Niebawem włączyły się do inicjatywy inne środowiska katolików świeckich i w ten sposób zawiązał się społeczny komitet budowy pomnika. Aby umożliwić społeczeństwu ziemi raciborskiej włączenie się do sfinansowania budowy, rozprowadzano przez parafie cegiełki. Model pomnika wraz ze skarbonką był też wystawiony na Rynku. Dnia 16 października 2005 roku przed kościołem Matki Bożej uroczyście wmurowano kamień węgielny w miejscu gdzie miał powstać pomnik. Usytuowanie pomnika ma swoje głębokie uzasadnienie. Przy ul. Jana Pawła II znajduje się sanktuarium Matki Bożej do którego od wieków podążają pielgrzymki nie tylko z terenu ziemi raciborskiej. Jan Paweł II wszystko zawierzył Maryi.

Pomnik Arki Bożka - położony przy ulicy Opawskiej w Raciborzu pomnik Arki Bożka (1899–1954), sołtysa Markowic w latach 1927–1933, rolnika, działacza polonijnego, publicysty, członka emigracyjnej Rady Narodowej w Londynie, a po wojnie wicewojewody śląskiego. Monument, którego autorem jest rzeźbiarz Augustyn Dyrda został odlany w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych. Przedstawia on Arkę Bożka z wyciągniętymi rękami, w geście człowieka skorego do niesienia pomocy innym. Na postumencie umieszczono wielkimi literami imię i nazwisko Arki Bożka oraz jego znane powiedzenie "Siła nasza leży w nas samych". Pomnik odsłonięto 9 maja 1980 roku w obecności rodziny Arki Bożka, przedstawicieli władz oraz tysięcy raciborzan. Umiejscowienie pomnika spotkało się z wieloma głosami krytycznymi, jako lepsze miejsce dla monumentu wskazywano teren na obrzeżu dzisiejszego parku im. Miasta Roth. Przed pomnikiem urządzono plac, na którym dziś często jeżdżą rolkarze i deskorolkowcy. W 2013r. przeniesiono go i umiejscowiono przy wejściu do Parku Roth od strony ul. Opawskiej.

Pomnik Matki Polki - pomnik z brązu, poświęcony wszystkim śląskim matkom wychowującym swoje dzieci w duchu polskiego patriotyzmu, zlokalizowany na placu Mostowym w Raciborzu, niedaleko koryta Odry. Został zaprojektowany przez artystę plastyka Jana Borowczaka. Przedstawia śmiało patrzącą i kroczącą przed siebie, wyprostowaną kobietę z dzieckiem na ręku. Propozycja budowy pomnika pojawiła się na spotkaniu Polek w Raciborzu. W celu realizacji projektu powołano obywatelski komitet budowy pomnika. W 1971 r. podczas Apelu Powstańczego na Górze Świętej Anny wygłoszono akt erekcyjny[3]. Początkowo pomnik miał mieć inny kształt, a kobieta, zamiast jednego, miała trzymać trójkę dzieci, symbolizujących trzy powstania śląskie i być ubrana w strój regionalny. Koncepcja ta nie zyskała jednak akceptacji w ministerstwie kultury.

Cmentarz Żołnierzy Armii Czerwonej - Cmentarz Żołnierzy Armii Czerwonej – wojskowy cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej poległych w Raciborzu i okolicach pod koniec II wojny światowej. Zlokalizowany jest na terenie niewielkiego parku w okolicy ulicy Reymonta i rzeki Odry, w Raciborzu, w Polsce. Cmentarz poświęcony jest żołnierzom Armii Czerwonej, którzy polegli w 1945 roku w walkach w Raciborzu i okolicach. Śmierć w okolicach Raciborza poniosło wówczas około 1000 radzieckich żołnierzy. Ich groby otoczyli opieką członkowie działającego w Raciborzu od 8 października 1945 roku Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. W 1946 roku towarzystwo wraz z Milicją Obywatelską założyło cmentarz żołnierzy radzieckich. Położony jest on w niewielkim parku nad Odrą, przy ulicy Reymonta. Dawniej park ten był własnością firmy Doms. W 1911 roku jej ówczesny właściciel, Franciszek Doms podarował park miastu w 100-lecie istnienia przedsiębiorstwa. Na cmentarzu w 14 mogiłach spoczywają szczątki 348 żołnierzy. W centralnym punkcie cmentarza znajduje się pomnik żołnierzy Armii Czerwonej. W maju 2014 roku stał się on ofiarą chuligańskiego ataku. Zniszczone zostały wówczas cztery tablice. Incydent wywołał protesty ambasady Rosji w Warszawie oraz konsulatu generalnego Rosji w Krakowie. Tradycją jest składanie kwiatów pod pomnikiem w rocznicę zakończenia walk o Racibórz (31 marca).

Pomnik Josepha von Eichendorffa w Raciborzu – położony niedaleko skrzyżowania ulic Młyńskiej i Mickiewicza w Raciborzu (przed Galerią Młyńską, na dawnym placu Zborowym) pomnik znanego niemieckiego poety epoki romantyzmu związanego z ziemią raciborską, Josepha von Eichendorffa. Obecny pomnik, odsłonięty w 1994 r. jest repliką oryginału odsłoniętego w 1909 r. i zaginionego po II wojnie światowej.

Pomnik Józefa Feliksa Gawliny - położony niedaleko skrzyżowania ulic Młyńskiej i Mickiewicza w Raciborzu (przed Galerią Młyńską, na dawnym placu Zborowym) pomnik znanego niemieckiego poety epoki romantyzmu związanego z ziemią raciborską, Josepha von Eichendorffa. Obecny pomnik, odsłonięty w 1994 r. jest repliką oryginału odsłoniętego w 1909 r. i zaginionego po II wojnie światowej.

Źródła

Źródła informacji z których korzystałem

O pomniku Jana Pawła II O pomniku Matki Polki O pomniku Arki Bożka O pomniku Żołnierzy Armii Czerwonej O pomniku Josepha von Eichendorffa O pomniku Józefa Feliksa Gawliny